• Redakcja

Kompostowanie - krok do ekodomu

Jak sprawić, by twój dom był bardziej przyjazny dla środowiska? Jeden ze sposobów kryje się w ogródku i podejściu do segregacji odpadów. Kompostowanie, bo o nim mowa, to temat, któremu warto bliżej się przyjrzeć.

Na czym polega bycie eko?


Zabieranie własnej torby na zakupy, wybieranie szklanych czy wielorazowych opakowań zamiast plastiku, zwracanie uwagi na miejsce i warunki produkcji rzeczy, które kupujemy, to nie wszystko. Dlatego przyglądamy się ze szczególną uwagą tematowi śmieci, które produkujemy. Według danych Eurostatu, przeciętny Europejczyk pozostawia po sobie 502 kg śmieci, a Polak 336 kg. To całkiem niezły wynik na tle innych krajów, ale nadal możemy robić więcej! Tym bardziej, że tendencje są nieco optymistyczne. Okazuje się, że w 2019 roku kompostowaniu i recyklingowi poddaliśmy rekordową liczbę odpadów - 107 mln ton, co w przeliczeniu na osobę wynosi ponad 239 kg. Aby zmierzać w kierunku less waste, a nawet zero waste bardziej dynamicznie, możecie spróbować kompostowania.


Kompostowanie - na czym polega?


Ten proces sprawia, że powstaje tzw. ziemia humusowa, czyli bogaty w wodę materiał, który później, w odpowiednim czasie, oddaje ją roślinom wraz z odżywczymi składnikami. Pobudza organizmy glebowe, piaszczystej ziemi dodaje żyzności, a tej gliniastej - spulchnienia i napowietrzenia.

Więcej na jego temat przeczytacie m.in. na stronie www Ministerstwa Klimatu i Środowiska TUTAJ>>


W ofertach sklepów ogrodniczych znajdziecie różne rodzaje kompostowników wykonanych z drewna lub tworzyw sztucznych. Możecie też zbudować go samodzielnie :)


Co można wrzucić do kompostownika?

  • wszelkie warzywne, owocowe odpadki

  • gałązki, liście, przekwitnięte kwiaty,

  • skoszoną trawę,

  • fusy z kawy i herbaty,

  • niezadrukowany papier,

  • skorupki jaj,

  • ziemię z doniczek.

Spora ta lista, prawda?Co więcej, kompostowanie niesie dla ciebie jeszcze kilka innych zalet:

  • to źródło naturalnego, darmowego (tzn. nie opłacanego dodatkowo) nawozu, więc rośliny w donicach czy owoce i warzywa w ogrodzie będą ci wdzięczne,

  • zyskujesz poczucie, że drobnymi, nowymi nawykami zmieniasz codzienność na lepsze - produkując jeszcze mniej śmieci,

  • dajesz dobry przykład swojej rodzinie, dzieciakom czy przyjaciołom.
Kompostowalne opakowanie Better Sweet


I my przyłączamy się do ekologicznej rewolucji! Nasze słodkości pakujemy w kompostowalne opakowania. Powstają z roślin, a farba użyta do zadruku również jest bio. A to oznacza, że jeśli wrzucisz je do brązowego kosza czy kompostownika - całkowicie się rozłożą! Wystarczy ok. 30 dni i na planecie nie zostanie ani jeden maleńki ślad po żelkowej uczcie. Brzmi świetnie prawda? To nasza "cegiełka" w temacie zero waste! Więcej na ten temat jeszcze Wam opowiemy, bo sami przeprowadziliśmy eksperyment, który dokładnie pokazuje ten proces.
70 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie