• Redakcja

Wśród niesamowitych smaków naszych słodkości znajdziesz też czarny bez. Żelki Better Sweet to zupełnie nowa postać przekąsek, więc staramy się was niezmiennie zaskakiwać ;)


Kilka słów wstępu


Na pewno kojarzysz ten zapach. Czarny bez znany jest od lat! Zdobi skwerki i ogrody, ale to nie jest jego jedyna funkcja. Z racji tego, że okres jego kwitnienia przypada na maj i czerwiec, chcemy Wam trochę o nim opowiedzieć. Właśnie w tych miesiącach na krzewie (drzewku) pojawiają się nieduże, jasne kwiaty. Owocowanie z kolei przypada na wakacje. Kojarzycie te jagodowe kuleczki? Wiele można o nich pisać, ale zanim przejdziemy do ich właściwości, zaserwujemy wam jeszcze kilka ciekawostek:

 • bez owocuje co roku, a jego żywotność wynosi ok. 25 lat,

 • rośnie na całym świecie: od Europy, przez Azję, aż do obu Ameryk i Afryki Północnej,

 • płukanki do włosów z bzem mają działanie nabłyszczające,

 • a sok z jego owoców dawniej używany był do farbowania brwi.
Czarny bez i jego właściwości


Choć jest rośliną jadalną, to NIE wolno spożywać go na surowo. Świetnie sprawdza się jako składnik konfitur, dżemów i soków czy naparów. Oprócz kuchni od wielu lat ceniony jest w medycynie ludowej, która podobno jest pomocna w leczeniu 99 schorzeń.


Czym sie charakteryzuje?


 • odpowiada za leczenie nieżytów i stanów zapalnych dróg oddechowych,

 • wspiera w walce z reumatyzmem,

 • leczy migrenę i nerwobóle,

 • ma nieocenioną rolę w leczeniu chorób wirusowych, a przy tym wzmacnia odporność,

 • poprawia stan cery - przy zapaleniach skórnych i wypryskach, a przy tym ma właściwości przeciwutleniające,

 • wykazuje działanie moczopędne i odtruwające,

 • pełni rolę we wsparciu procesów trawiennych,

 • przydaje się przy zapaleniu spojówek,

 • może być częścią leczenia cukrzycy i regulowania poziomu glukozy we krwi.


Smak czarny bez znajdziecie w paczce "owoce i witaminy" :)

1 wyświetlenia0 komentarz
 • Redakcja

Jak sprawić, by twój dom był bardziej przyjazny dla środowiska? Jeden ze sposobów kryje się w ogródku i podejściu do segregacji odpadów. Kompostowanie, bo o nim mowa, to temat, któremu warto bliżej się przyjrzeć.

Na czym polega bycie eko?


Zabieranie własnej torby na zakupy, wybieranie szklanych czy wielorazowych opakowań zamiast plastiku, zwracanie uwagi na miejsce i warunki produkcji rzeczy, które kupujemy, to nie wszystko. Dlatego przyglądamy się ze szczególną uwagą tematowi śmieci, które produkujemy. Według danych Eurostatu, przeciętny Europejczyk pozostawia po sobie 502 kg śmieci, a Polak 336 kg. To całkiem niezły wynik na tle innych krajów, ale nadal możemy robić więcej! Tym bardziej, że tendencje są nieco optymistyczne. Okazuje się, że w 2019 roku kompostowaniu i recyklingowi poddaliśmy rekordową liczbę odpadów - 107 mln ton, co w przeliczeniu na osobę wynosi ponad 239 kg. Aby zmierzać w kierunku less waste, a nawet zero waste bardziej dynamicznie, możecie spróbować kompostowania.


Kompostowanie - na czym polega?


Ten proces sprawia, że powstaje tzw. ziemia humusowa, czyli bogaty w wodę materiał, który później, w odpowiednim czasie, oddaje ją roślinom wraz z odżywczymi składnikami. Pobudza organizmy glebowe, piaszczystej ziemi dodaje żyzności, a tej gliniastej - spulchnienia i napowietrzenia.

Więcej na jego temat przeczytacie m.in. na stronie www Ministerstwa Klimatu i Środowiska TUTAJ>>


W ofertach sklepów ogrodniczych znajdziecie różne rodzaje kompostowników wykonanych z drewna lub tworzyw sztucznych. Możecie też zbudować go samodzielnie :)


Co można wrzucić do kompostownika?

 • wszelkie warzywne, owocowe odpadki

 • gałązki, liście, przekwitnięte kwiaty,

 • skoszoną trawę,

 • fusy z kawy i herbaty,

 • niezadrukowany papier,

 • skorupki jaj,

 • ziemię z doniczek.

Spora ta lista, prawda?Co więcej, kompostowanie niesie dla ciebie jeszcze kilka innych zalet:

 • to źródło naturalnego, darmowego (tzn. nie opłacanego dodatkowo) nawozu, więc rośliny w donicach czy owoce i warzywa w ogrodzie będą ci wdzięczne,

 • zyskujesz poczucie, że drobnymi, nowymi nawykami zmieniasz codzienność na lepsze - produkując jeszcze mniej śmieci,

 • dajesz dobry przykład swojej rodzinie, dzieciakom czy przyjaciołom.
Kompostowalne opakowanie Better Sweet


I my przyłączamy się do ekologicznej rewolucji! Nasze słodkości pakujemy w kompostowalne opakowania. Powstają z roślin, a farba użyta do zadruku również jest bio. A to oznacza, że jeśli wrzucisz je do brązowego kosza czy kompostownika - całkowicie się rozłożą! Wystarczy ok. 30 dni i na planecie nie zostanie ani jeden maleńki ślad po żelkowej uczcie. Brzmi świetnie prawda? To nasza "cegiełka" w temacie zero waste! Więcej na ten temat jeszcze Wam opowiemy, bo sami przeprowadziliśmy eksperyment, który dokładnie pokazuje ten proces.
70 wyświetlenia0 komentarz
 • Redakcja

Każdego roku 22 kwietnia celebrujemy święto natury! Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ obchodzimy od 2010 r. Poza nim od 1971 roku równonoc wiosenna to w USA czas, gdy oczy i uszy wszystkich również zwrócone są na ten temat. Z resztą, wielu z nas na pewno pamięta jeszcze ze szkoły podstawowej wspólne sprzątanie okolicy organizowane właśnie w pierwszy dzień wiosny. Proekologiczne wartości są nam bliskie, więc chcemy Wam przybliżyć więcej informacji w kwestii dbania o środowisko!

Codzienne dobre nawyki


 1. Zachęcamy Was do zastanowienia się, co możecie zmienić, jakie małe kroki podjąć w swoim domu, pracy czy szkole, aby zadbać o naszą zieloną planetę.

 2. Bądźcie zero waste – starajcie się „produkować” jak najmniej śmieci, wykorzystujcie materiały pochodzące z recyklingu. Nawet niewielkie ograniczenia wprowadzone w Waszych domach w skali globalnej robią różnicę!

 3. Powtarzane jak mantra „zgaś światło”, „wyłącz telewizor” czy „zabierz materiałową torbę na zakupy” mają sens! Zacznij od zwracania uwagi na jedną z tych kwestii, a jak się już przyzwyczaisz do nowego nawyku, wprowadzaj kolejny. Twoja rodzina będzie się uczyć od Ciebie!

 4. Regularnie spacerujcie! Park, pobliski las, trasa przy rzece – to zaprasza do korzystania z natury nawet, gdy pogoda nie sprzyja. Przy okazji tych lokalnych wędrówek bądźcie czujni – zwracajcie uwagę na to, czy teren jest posprzątany, czy może ludzie zasypują go śmieciami. Możecie urządzić z sąsiadami ich zbieranie albo zgłosić odpowiednim służbom by zadbały nie tylko o porządek, ale i to, by Ziemia w Waszej okolicy nie stawała się mikrowysypiskiem odpadków. Poza tym wykorzystujcie je na wspólne poznawanie z dziećmi drzew, kwiatów i innych roślin, wyłączcie telefony i chłońcie to, co w przyrodzie najlepsze. A w domu – zadbajcie o to, by w doniczkach znalazły się rośliny oczyszczające powietrze np. skrzydłokwiat czy bluszcz pospolity oraz sanseweria.


Dzień Ziemi a trendy w nurcie eko


Temu tematowi moglibyśmy poświęcić zupełnie osobny artykuł, dlatego pozwolimy sobie na małe wprowadzenie. Wśród wielu trendów, jednym z najmocniejszych jest wyróżniony przez zespół Natalii Hatalaskiej life after plastic, czyli dosłownie tłumacząc „życie po plastiku”, a raczej wejście w erę poszukiwania jego skutecznych zamienników, które można zastosować w mikro- i makroskali. Wiele firm z różnych branż zastanawia się, jak tworzyć swoje produkty czy je pakować, aby całkowicie zrezygnować z tego tworzywa.


Stąd nasza akcja #betternoplastic – chcemy Wam pokazać, że jest alternatywa dla plastiku! Nasze żelki pakujemy w kompostowalne opakowania, które w pełni się rozłożą nie zostawiając po sobie śladu w przyrodzie. Wystarczy wrzucić je do brązowego kosza i gotowe!

Zachęcamy Was też do małego eksperymentu. Po zjedzeniu naszych pysznych słodkości możecie zakopać opakowanie w swoim ogródku i zobaczyć na własne oczy, że saszetka ulega całkowitemu rozkładowi. Wystarczy wykopać dołek o głębokości ok. 15 cm i zasypać go glebą. Nie zapomnijcie oznaczyć tego miejsca! Zapiszcie datę i godzinę. Wystarczy miesiąc, by zupełnie pozbyć się tego opakowania.


Partnerem proekologicznej akcji #betternoplastic jest platforma Jestem Slow! Jeśli bliskie są Wam wartości świadomej konsumpcji, ochrony środowiska i wspierania lokalnych twórców koniecznie zajrzyjcie pod hasztag #KupujLepszeProdukty, w którym znajdziecie mnóstwo marek z branży mody i kosmetyków, które odpowiedzialnie podchodzą do produkcji i środowiska 😊

To co, możemy na Was liczyć? Dołączacie się do pozytywnej rewolucji Better Sweet?


Oznaczajcie nas @biobettersweet i #biobettersweet. Pokażcie przygotowanie i efekty eksperymentu #betternoplastic! 😊

20 wyświetlenia0 komentarz